Jaternice a domáca zabíjačka

Ryžové jaternice

Na 1 kg jaterníc potrebujeme:
20 g soli,
4 g mletého korenia,
1 g mletej červenej papriky,
ostatné podľa chuti

Ryžu a pomleté vnútornosti – v pomere 6:4 – premiešame, pridáme soľ, mleté čierne korenie, mletú červenú papriku, majorán, cesnakovú šťavu alebo vodu, v ktorej sme varili rozotrený cesnak a všetko zalejeme troškou vývaru. Narážame do hrubých, dobre umytých bravčových čriev, zbavených tukovej vrstvy. Tukové vrstvy koncových čriev nepekne páchnu, a preto ich treba odstrániť. Pri narážaní dbáme na to, aby črevá neboli naplnené do prsknutia, ale aby boli skôr polomäkké. Až varom sa zmenia na úhľadné a tuhé výrobky, ktoré budú rozvoniavať po celom dome.

Jaternice zohrievame vo vývare asi pol hodiny. Ale pozor! Vývar nikdy nesmie byť teplejší ako 75°C! Po pol hodine ich z neho vyberieme, opláchneme a poukladáme na drevený podnos alebo dosku.

Žemľové jaternice

V mlieku alebo vo vode namočené staršie rožky (žemle, sendvič) dobre vyžmýkame, uvaríme mastnejšie vnútornosti a zomelieme na mäsovom mlynčeku s otvormi veľkými 3 mm. Pridáme upraženú cibuľku, soľ, mleté čierne korenie, mleté nové korenie, majorán a cesnakovú šťavu. Dobre premiešame a narážame do čriev na polomäkko. Varíme vo vývare ako ryžové jaternice.

Žemľové krvavničky

Žemle pokrájané na malé kocky, zalejeme čerstvou krvou, pridáme zomleté uvarené mastné mäso, uvarenú slaninku pokrájanú na kocky, opraženú cibuľku, soľ, mleté čierne korenie, majorán, ďumbier a všetko premiešame. Narážame do čriev, ktoré uzavrieme drievkom a varíme asi pol hodiny. Či sú krvavničky uvarené zistíme tak, že do jednej z nich pichneme hrubšou ihlou alebo drievkom. Ak z nej nebude tiecť čerstvá krv, vyberieme všetky z hrnca alebo kotla do studenej vody.

Údené jaternice z Báčky

Bravčové pliecka a pečeň obaríme. Slaninu z podbradkov napoly uvaríme a spolu s plúckami zomelieme na 10-milimetrovej doske. Mäso odvážime a pridáme najemno zomletú kožu ako spojivo - na 1 kg zomletého mäsa 100 g zomletých kožiek. Všetko premiešame a pridáme vela cibule upraženej na masti. Koreniny — soľ, mleté čierne korenie, majorán, voňavé korenie, maggi - pridáme podla chuti. Po zamiešaní narazíme do hrubých bravčových čriev a varíme vo vode teplej 85 °C. Po uvarení ponoríme do studenej vody a po vychladnutí dáme do udiarne. Údime studeným dymom (len pilinami) 2 až 3 dni do žlta. Po vyúdení zavesíme do studenej komory.
Jaternice dlho vydržia a môžeme ich podávať i ako nárez.

Tento recept pochádza z knihy "Zakáľačkové špeciality"

Viac informácií sa dozviete z kníh, ktoré máme v ponuke.